Petr Adamík - Ki-Wi DigitalObor digital signage u nás neměl v minulosti lehkou pozici, přesto zde vzniklo několik firem, které  tomuto oboru rozumí a dokáží vytvořit úspěšné instalace. Mezi tyto společnosti patří i firma Ki-Wi Digital, která  začala aktivně působit  v České republice v roce 2008 jako technologický „start-up“ specializující se na prodej digitálních informačních a reklamních LCD obrazovek a kiosků, a na vývoj softwarových aplikací pro tyto produkty. Zeptal jsem se proto pana Petra Adamíka, spolumajitele Ki-Wi Digital, na jeho zkušenosti v oboru digital signage.

Představte nám v krátkosti vaší společnost.

Petr Adamík: Jsme česká technologická společnost, která již zhruba 3 roky vyvíjí a prodává digital signage řešení různým subjektům, od maloobchodních řetězců, přes reklamní agentury, až po města a obce. Působíme v České republice s ambicemi působit globálně, nadále růst a rozvíjet se. V Brně se nám podařilo získat vynikající odborníky z oblasti IT, kteří vyvinuli a stále zdokonalují softwarové produkty pro vzdálené řízení digitálních obrazovek včetně klientských interaktivních aplikací. Jednoduše řečeno, lidi i produkty máme vynikající.

Co vás vedlo k tomu začít podnikat v digital signage?

PA: Bylo to nadšení pro digitální technologie, bezdrátový internet a reklamu, které vzniklo, když jsem v roce 2006 při studiu na vysoké škole v Londýně sepisoval byznys plán. Původním záměrem měla být „digitalizace“ venkovních reklamních billboardů s využitím bezdrátového internetu WiMAX pro zasílání cíleného obsahu. Prostě prodej digitálních panelů reklamním agenturám. S kolegou Poskerem jsme se na počátku roku 2007 rozhodli tento kus papíru přenést do praxe. A tak začalo jedno velké dobrodružství.

V době kdy jste začínali (rok 2007) byl tento obor ještě v plenkách a firmy do digitální propagace nechtěli investovat. Jak vás to ovlivnilo?

PA: Máte pravdu. V roce 2007 jsme teprve zahajovali spolupráci s VUT v Brně a hledali jsme schopné vývojáře, kteří by vdechli naší myšlence život. To se nám podařilo. Skutečnost, že firmy do digitální propagace nechtěli v té době investovat nás ještě příliš netrápila, jelikož jsme se zabývali spíše vývojovými otázkami, než-li obchodními. Neměli jsme v ruce nic, co by firmy omráčilo. Postupem času jsme vyvinuli Ki-Wi Server, což je páteř našeho digital signage řešení. Poté následoval Ki-Wi Player, Ki-Wi Kiosk a začátkem tohoto léta přišel na svět Ki-Wi Interactive. Na začátku jsme byli dva, pak tři, v současné chvíli je nás 13.

Jak situaci vnímáte dnes?

PA: Situace se zlepšila. Povědomí firem o digital signage a přínosech tohoto druhu digitální komunikace roste. Co se týče reklamních agentur, dá se říci, že jsme se doposud setkávali s jejich opatrností transformovat své papírové formáty do digitálních formátů, ať už z hlediska finanční náročnosti, obav z vandalismu a nebo nedostatku vize. O poznání odvážnější jsou v případě realizace velkoformátových LED panelů. Trend, který je v poslední době viditelný, je využívání instore digital signage (reklamních a informačních LCD panelů) v retailu a obchodních řetězcích. Dokonce sledujeme vývoj od pasivních digitálních reklamních panelů po interaktivní, které nakupujícího vybízí, aby si sám zvolil přehrávaný obsah. Takovým příkladem je náš nejnovější produkt Ki-Wi Interactive.

Jaká byla vaše první instalace?

PA: Naší první instalací byla Hanácká realitní kancelář v Olomouci v roce 2009. Instalovali jsme za výlohu dvě plazmové digitální obrazovky, které zobrazují aktuální nabídku nemovitostí.

Jaké instalace převažují dnes?

PA: Dnes převažují stále klasické vnitřní instalace komerčních LCD monitorů, které maloobchodní řetězec ovládá z centrálního místa prostřednictvím softwarových aplikací. Roste počet instalací i našeho interaktivního řešení Ki-Wi Interactive, které mohou využít prodejci spotřebičů, elektroniky, domácích potřeb, obuvi, oděvů a například i mobilní operátoři.

Kdo je vaším typický zákazníkem a dá se se podle vás specifikovat typický zákazník instalací digital signage?

PA: Mezi naše typické zákazníky patří retailové společnosti, které používají digital signage pro intenzivní komunikaci se zákazníky a podporu prodeje. Dále jsou to také města a obce, kterým slouží naše kiosky jako informační servis pro občany a turisty. V neposlední řadě musím zmínit reklamní agentury využívající výhod vzdáleného ovládání svých LCD či LED obrazovek. Cítíme, že i v odvětví digital signage dochází a bude docházet k diferenciaci poskytovatelů tohoto řešení. Proto se i nadále chceme specializovat na tyto segmenty.

DM: Máte instalace i v zahraničí. Liší se nějak přístup tuzemských a zahraničních klientů?

PA: Ano, proběhly již instalace i v zahraničí. Konkrétně se jedná o slovenský trh. Odlišnosti v přístupu jsme nezaznamenali, jelikož je to velice blízký trh našemu. Jak už jsem avizoval, naši ambicí je růst do dalších regionů, jelikož naše digital signage řešení nemá z technologického hlediska hranice či omezení.

Digital signage, to není jenom hardware, ale především obsah.  Už podle vašeho sloganu „Content. Anytime, anywhere“ soudím, že na obsah kladete největší důraz.

PA: Dovolím si říct, že “content” je to nejdůležitější na celém digital signage řešení. Sebelepší LCD obrazovka zaujme pouze v případě, když zobrazuje kvalitní a dobře připravený obsah. Na internetu, respektive v digitálním světě existuje velké množství obrázků, videí a animací. Naším cílem je dostat tato digitální média – tedy content – i mimo prostředí počítačů.

Slovo “anytime” naplňuje právě náš software s názvem Ki-Wi Server. Ten dovoluje zákazníkům vzdálenou správu displejů, řízení jejich obsahu, jeho okamžitou změnu a kdykoliv cílenou distribuci a plánovaní obsahu i pro jednotlivé displeje a plno dalších užitečných funkcí.

Poslední slovo našeho sloganu znamená schopnost distribuovat digitální obsah po celém světě.

Jak hodnotíte rok 2011 z pohledu digital signage a výhled na příští roky?

PA: Je ještě příliš brzo na to hodnotit rok 2011, ale pokud se podívám zpětně, tak to byl rok příznivý pro rozvoj digital signage, zvyšování povědomí a konec konců i pro prodej digital signage řešení.

Dovolím si tvrdit, že další roky budou čím dál více ve znamení interaktivní digitální komunikace. Intenzivnější využívání internetu, chytrých telefonů, větší hlad po relevantních informacích a nedostatek času vyvolává v lidech potřebu po rychlé interaktivní komunikaci se svým obchodníkem, prodejcem či státní správou. Představte si, že mladý muž si chce konečně po půl roce koupit nové džíny. Nejdřív se určitě podívá na internet na vhodné prodejce v okolí a jejich nabídku. Potom se vydá na nákup. Buď může své “vysněné” džíny složitě hledat v regálech a na věšácích a nebo využít interaktivní digital signage, který mu doporučí po zadání jeho rozměrů a preferencí vhodné džíny. A nejen to. Takový nástroj mu může následně doporučit vhodnou košili nebo tričko. Proč? Protože on by si původně koupil jen džíny. Ale když uvidí na interaktivní obrazovce vyobrazení své osoby s džínami s líbivou košilí či tričkem, tak si řekne: “Hmm…to by mi mohlo slušet”. Ve výsledku je spokojený jak on, tak i prodejce.

Díky za rozhovor.