Apple iPad 64GB wifiDnešní článek nebude recenzí v pravém slova smyslu. Nebudu vás zatěžovat technickými daty jako je rychlost procesoru nebo velikost paměti. Prostě se pokusím představit iPad z pohledu využití v oblasti digital signage s jeho výhodami i negativy.

V současné době jsou na trhu dvě generace iPadu. Nechme stranou jejich rozdíly, z pohledu výkonosti a použití v našem oboru jsou zanedbatelné a službu odvedou obě generace v podstatě stejnou.

Krátké představení, aneb přece jenom trocha techniky

To, čeho si na iPadu všimnete nejdříve, je bezesporu displej. Jednoduše vás uchvátí. Jeho kvalita je jedna z věcí co dělá z iPadu legendu. Vše vypadá ostře a plné barev. Prohlížení na přímém slunci je pro práci také dostatečné. V případě prohlížení tmavších filmů nebo aplikací je to horší, ale filmy si v práci asi prohlížet nebudete.

Druhou věcí, kterou oceníte, je výdrž baterie. Podle mých zkušeností vydrží iPad při surfování a práci s aplikacemi více než 10 hodin. Měl jsem k dispozici první gerneraci iPadu s Wifi, bez 3G. V případě použití 3G varianty je výdrž baterie o něco horší, ale 9 hodin je pro práci v terénu stále skvělé.

Přínosy pro Digital signage

iPad představuje v našem oboru malou revoluci (viz článek zde). Jeho využítí je v podstatě neomezené. Má totiž jednu velkou výhodu, je malý, skladný a ovládání je velice intuituvní. Není tedy problém se rychle zorientovat. Použíti iPadu v Digital Signage můžeme rozdělit do dvou rovin. První -  koncové zařízení pro klienty. Druhá – využití v B2B sektoru.

iPad jako koncové zařízení

Digital signage je přirozeným vývojovým krokem v reklamní branži, od statických (papírových) prezentační ploch přecházíme postupně k digitální plochám s možností vysílat reklamní spoty. Pokud budu ještě konkrétnější, hlavní výhody jsou šetření nákladů na tisk, aktuálnost nabídky, neokoukanost a přitažlivost média.

Jednoduše řešeno, digital signage zařízení mohou postupně zcela vytlačit statické plochy. Billboardy už jsou postupně nahrazovány digiboardy z LED panelů, plakáty ve výlohách potom zpětnými projekcemi nebo LCD obrazovkami. Ano, tady iPad zasáhnou nemůže, ale jsou zde statické plochy jako jídelní lístky, katalogy nebo letáky a to už je to správné místo pro jeho využití.

Jako poskytovatel služby nebo prodejce výrobku chcete, aby se k vašim potenciálním klientům dostalo maximální množství relevantních informací a to nejlépe zábavnou formou.

Asi nejnázornější příklad je využití iPadu jako jídelního lístku. Celý systém sestává z několika tabletů, které mají hosté na stolech, serveru pro centrální aplikaci a samotné aplikace na iPadu. Host přijde do restaurace, dostane k dispozici iPad a může si začít vybírat. U každého jídla může mít fotografii, případně doporučení ať už samotných hostů nebo restaurace. Je zde i možnost, že si prostřednictvím dané aplikace přímo objedná. Objednávka se zobrazí v kuchyni a pak už jenom čekáte na číšníka s vámi vybraným jídlem ;-) Pro majitele restaurace to znamená přehled o chodu podniku a nemusí každý den tisknout nové jídelní lístky. Stačí „nakrmit“ aplikaci týden dopředu. Je tedy zaručena aktuálnost nabídky.

Stejný princip se dá využít v hotelu, kde se každé ráno nakupují noviny a časopisy pro hosty. Pokud použiteje iPad, stačí pouze přes AppleStore nakoupit příslušná vydání a půjčujete svým hostům pouze tablet. Odpadá vám distribuce tisku a následná likvidace odpadu. V poslední době se již většina časopisů objevuje i ve verzi pro iPad, takže i nabídka tisku je široká.

iPad pro B2B

Business sektor je kapitola sama pro sebe. Je zde velký potenciál v oblastech jako work force management (WFM) nebo sales force management (SFM). Jedná se o systémy zefektivňující pracovní procesy. Podnik má pracovníky, kteří se pohybují v terénu a musí buď odečítat data nebo komunikovat s klienty. Stačí tedy mít kvalitní aplikaci, která dokáže jednotlivá data shromažďovat a ukládat na server. Management má potom přehled o všech aktivitách svých lidí. Tato problematika je rozsáhlejší a zasloužila by si samostatný článek.

Závěr

iPad je zařízení, které je předurčené k vyžití v digital signage a samozřejmě nejen zde. Přeci jen primárně byl určen pro osobní potřebu, ale to původní LCD obrazovky taky a dnes jich jsou plné obchodní pasáže.

Uplatnění nalezne u menších instalací typu info panel, kiosek, e-leták, menu apod. Zde vyniknou jeho plusy, jako je výdrž baterie, kvalitní displej, intuitivní ovládání. Na druhou stranu limitující může být chybějící usb konektor nebo správa více účtů.

Závěrem připomenu staré známé heslo digital sigange: „Content is king“, které bez výhrad platí i zde. Prostě bez pořádné aplikace se nehnete.

iPad k recenzi zapůjčila firma iStyle.