Zatím nejhorší dva informační kiosky jsem potkal na autobusovém nádraží v Hradci Králové a na úřadu práce.

Kiosek na novém autobusovém nádraží sliboval vyhledávání spojů na portálu idos.cz. Vyhledávání spojů fungovalo celkem bez potíží, tedy až na již zmiňovaný trackball. Autoři kiosku, bohužel, kiosek neudělali „blbuvzdorný“. Ve skutečnosti to znamenalo, že kdokoli mohl najet trackballem na horní pravé políčko internetového browseru a poklikem na křížek aplikaci shodit, případně odsunout do schované lišty. Tím pádem byl kiosek vyřazen z provozu a nepoužitelný ke svému původnímu poslání.

Zabezpečení aplikace proti zadávání nezádoucích webových adres bylo také žalostné. Přímé zadání adresy do adresového políčka prohlížeče bylo sice blokované, stačilo však zadat adresu na google, nebo třeba jyxo a už jste byli na stránkách vyhledávače.

Do vyhledávače zadáte jakoukoli adresu a kliknete na vyhledaný odkaz. Rázem jste tam, kde jste chtěli být. Stejný problém mají i infokiosky Ministerstva práce a sociálních věcí umístěné na úřadech práce. Zde, naštěstí, byla po 30-ti sekundách nahrána úvodní stránka infokiosku.

Ale aby se tvůrci vyznamenali, refresh po určité době začně zlobit a co sekundu cyklicky nahrává novou stránku. Máte tak čas v rozmezí 1 sekundy, se trackballem někam proklikat.

Všeobecně vzato, mnoho informačních kiosků je šito horkou jehlou. Jednou jsem se setkal s výrobcem, který navrhnul „kastli“ kiosku, osadil ji počítačem a monitorem a terve poté začal přemýšlet, jak bude řídit obsah. Není se tak čemu divit, že většina angažovaných firem následně sáhne po něčem, co znají ze svého osobního počítače.