Století známé principy navigace se s nástupem digitálních technologií mění v interaktivní navigační systémy s propracovanou strukturou. Zářným příkladem jsou navigační systémy v obchodních centrech. Ale opravdu splňují očekávání návštěvníků pasáží svatostánků konzumu?

Navštivte téměř jakýkoli web obchodního centra a pokuste se najít mapu rozložení jednotlivých obchodních jednotek. Téměř výlučně na vás vyskočí flashová miniaplikace s propracovanou prohlídkou jednotlivých pater obchodního centra. Lidé hledající informace na internetu si na tento princip již navykli. A nyní navštivte konkrétní obchodní centrum a pokuste se stejný princip najít na interaktivních navigačních plochách. Téměř vždy pohoříte. Neříkám, že všude, jen v mnoha případech narazíte na informacemi spoře naplněnou digitální obrazovku s jakousi provizorní alfa verzí navigace.

Za poslední měsíc jsem navštívil několik obchodních center a přitom nabil dojmu, že navigační obrazovky mi jakožto bloudícímu zákazníkovi nejen, že nejsou schopné poradit, ale dokonce mě otravují reklamami a slevovými akcemi, které před měsícem pozbyli na aktuálnosti.

Chápu provozovatele, že je jejich primárním posláním vydělávat na reklamě, ale mě – zákazníka toto jednoduše nezajímá. Od obrazovek a interaktivních k tomu, očekávám pomoc. Pokud není reklama naservírovaná tak, aby zároveň pomohla v orientaci, ztrácí pro mě obrazovky význam.

Proto se raději předem dívám na internetové prezentace obchodních center, ale ze zvědavosti si vyzkouším i „navigační“ obrazovky naživo v centru. Možná jsem tak jedním z mála uživatelů interaktivních obrazovek, který zanechá své otisky na krycím skle.

Internet má jednu nespornou výhodu, uživatelé zcela nepokrytě vyjádří svůj názor už tím, zda využívají určitý princip. Na uživatelích ověřený princip se poté lavině šíří internetem. Myslím, že digital signage musí mnoho z těchto principů internetů okopírovat, nebo se jimi do značné míry inspirovat.