Venkovní instalace představují vysokou zátěž pro LCD displeje. Kromě velmi proměnlivých okolních teplot, musí být displeje odolné vůči slunečnímu záření, vodě, prachu a vandalismu.

Vlastnosti  venkovních LCD panelů se liší. Jedno mají však společné – všechny musí pracovat v těžkých podmínkách, fungovat v extrémních  teplotách a nepřízni počasí. Můžeme říci, že moderní DOOH systémy vyžadují, aby teplota LCD panelů za provozu zůstávala v rozmezí 10 °C až 40 °C. Vnitřní elektronice zase svědčí vlhkost okolo 0%.

Velmi nízké a velmi vysoké provozní teploty můžou způsobit poškození nebo dokonce úplné selhání LCD panelu. Vlivy vysokých teplot  jsou viditelné téměř okamžitě – na nejteplejších místech LCD dipleje se začnou objevovat černé skvrny. To se děje  vlivem  tekutým krystalům, které jsou stále zkapalněné.

Krátkodobý provoz v extrémních podmínkách může mít za následek snížení životnosti LCD panelu. Dlouhodobý provoz  může trvale poškodit aktivní matice a to vede k následné výměně LCD panelů.

Venkovni LCD displej - černá obrazovka v důsledku špatného chlazení

Ukázka černé obrazovky v důsledku špatného chlazení

Dnes se používá především aktivní chlazení, které dělíme na dvě části: první -  chlazení pomocí ventilátoru  a chlazení tepelným výměníkem.

Chlazení pomocí ventilátoru
Vzduch je nasáván přes filtry z vnějšího prostředí  a poté se pomocí ventilátoru rozhání do prostoru panelu. Když je tento chladicí systém správně navržen, je možné udržovat teplotu vnitřního vzduchu při teplotě 30°C – 40°C. Předností tohoto řešení je cena. Nedostatkem potom vyšší vlhkost. Systém může být vylepšeno o tepelný převodník, ale tím rostou rozměry zařízení.

Tepelný výměník vzduchu
Jedná se o nejlepší systém chlazení pro venkovních LCD. Tato technologie je osvědčená a spolehlivá. Dosahuje vysoké účinnosti. Mezi hlavní přednosti se řadí: Prostor s LCD a jinou citlivou elektronikou může být hermeticky oddělen od okolního prostředí. Nejsou třeba žádné vzduchové otvory a tím se zabraňuje vnikání vody a pevných částic.

Technologie imotion od firmy SPOJMONT Brno používá pro svoje účely patentovanou technologii chlazení. Inteligentní HVAC systém dokáže chladit a ohřívat vnitřní vzduch na stálou teplotu, speciální rozvody zajišťují přímé chlazení displejů. Takto navržený systém zaručuje optimální podmínky vnitřní elektroniky která je schopná pracovat v rozmezí teplot od -40°C do 75°C  386 dní v roce. Důležitý je přímí o fuk displejů které jsou schopné pracovat na přímém slunečním svitu. Teplotní senzory a měření vlhkosti zajišťují kontrolu mikroklimatu. Tento dohled zajistí případnou ochranu elektroniky (vypne LCD, předá alarm).  Tento systém chlazení ve spolupráci z další perfektní technologii imotion muže pomoc při rozhodováni pro venkovní LCD displeje imotion.

Proč imotion® výrobky?

100 % venkovníimotion: LCD outdoor displays

 • Pracuje v rozsahu teplot -40°C – +75°C
 • Pracuje v prostředí se 100 % vlhkostí, včetně deště
 • Krytí IP 65, hermeticky uzavřený rám, chrání proti prachu, špíně a vlhkosti
 • Rám je vyroben pomocí oceli a hliníku
 • Inteligentní uzavřený klimatizační systém HVAC (Heating Ventilating Air Conditioning).

Čitelný na slunci

 • Vysoký jas, vysoký kontrast jsou základy profesionálního full HD LCD displeje
 • Antireflexní sklo s maximálně 1 % odrazem
 • Minimální vlhkost a stálá teplota zaručuje ideální podmínky pro provoz LCD displeje

V antivandalovém provedení

 • Silný ocelovo-hlinkový rám ochraňuje vnitřní systém proti vandalům
 • 6 mm + 6 mm laminované temperované sklo zabraňuje přímému poškození LCD displeje
 • Lehce vyměnitelná a přizpůsobivá hliníková maska ochraňuje vnitřní ocelový rám
 • Uzavřená konstrukce zabraňuje vniknutí a poškození vnitřního systému