Digital signage networkZ pozice kolemjdoucího nemáme šanci fyzicky spatřit přehrávací zařízení. Ač neviditelná součást každé obrazovky, případně sítě obrazovek, je právě tím, co určuje obsah a kvalitu vysílání na obrazovkách.

Přehrávací zařízení je kombinací hardware a aplikace zajišťující vysílání. Co se týče hardware, je bezesporu nutné myslet na nepřetržitý provoz zařízení. Z tohoto pohledu můžeme zapomenout na různé DVD a CD přehrávače, protože, kromě poměrně drahých zařízení, jsou veškerá zařízení vyráběna pro občasné využití. Proto je k vidění primárně koncepce počítače s aplikací řídící obsah vysílání.

Momentálně se koncepce dělí na dva základní proudy, kdy prvním je kompaktní zařízení s již integrovanou aplikací – obdržíte tedy jak „železo“, tak funkční aplikaci. Druhým proudem je nákup spolehlivého počítače (často serveru) a aplikace pro správu obsahu.

Aby hardware mohl poskytnout aplikaci tu nejlepší podporu, je zapotřebí i mezičlánek, kterým je operační systém. A zde narážíme na relativní nespolehlivost operačních systémů. Řada poskytovatelů přehrávacích zařízení řeší problém ořezáním operačního systému na nezbytné minimum.

Někteří výrobci jdou dokonce dál a řídící aplikaci „usadí“ přímo na úrovni operačního systému. Tímto zajisté perspektivním řešením realizují v podstatě hloupé hardwarové přehrávače, které pouze zprostředkovávají komunikaci se vzdáleným serverem (kde získávají nový obsah) a vysílají na základě jednoduchých povelů obsah na obrazovky.

Zajímavou a nejspíš i nejperspektivnější variantou je integrace jednoduchého přehrávače přímo do těla obrazovky. Většina výrobců profesionální video techniky již na toto myslí a kromě nezbytného prostoru v těle obrazovky, zároveň poskytují další moduly, tedy řídící přehrávací zařízení, ale také karty pro síťové propojení několika obrazovek.

Pokud jste se domnívali, že výběrem obrazovky máte za sebou to nejdůležitější rozhodnutí, vězte, že výběr řídícího zařízení a aplikace není o nic jednodušší volbou.